Tapety alebo maľovanie?

Prerábate si byt? Tak určite uvažujete aj o maľovaní alebo tapetách. Ktorú možnosť si vybrať a aké sú rozdiely v ich cenách, to zistíte v nasledujúcich riadkoch.

Prečo maľovať


Vymaľovanie bytu síce zaberie nejaký ten čas, ale s trochou šikovnosti to zvládnete bez maliarov. Nemusíte sa limitovať bielou alebo neutrálnou farbou. Dnes je moderné ladiť interiér do hravých farieb, ktoré ho rozžiaria. Jemná žltá alebo broskyňová miestnosť presvetlia, pričom tmavšie farby mu pridajú trochu šera. Farby voľte aj podľa typu miestnosti a množstva prirodzeného svetla.

Svojpomocne alebo s remeselníkom


Maľovanie na vlastnú päsť síce nie je otázka pár hodín, ale aj týmto môžete ušetriť. Keby ste si zavolali odborníka, meter štvorcový kvalitnej práce by vás vyšiel od 5 EUR vyššie.

Na maľovanie svojpomocne potrebujete farbu, stierku, penetračný náter, štetce a fólie na zakrytie nábytku. Vezmime si modelový príklad steny s dĺžkou 6 a výškou 3 metre. Trojkilogramová farba, ktorá postačí tak na 20 – 30 m2, vás môže vyjsť 10 EUR. Ak počítate s tým, že budete stenu farbiť na dvakrát, jedna nádoba s farbou vám stačiť nebude.

 

5996285500203-tapeta-modern-726602-enterior-02.jpg
Sú tapety „old school”?

Názory na to sa rôznia. Najviac pri tapetách odrádza vidina odlupovania sa a nepekných prázdnych miest na stene. Nelichotivým pohľadom by bolo aj vyblednutie farby. Avšak v dnešnej dobe sú tapety vyrábané z vliesového materiálu, ktorý sa vyznačuje svetlostálosťou, rýchlou aplikáciou a jednoduchou údržbou.

Na výber máte ako z jednofarebných, tak aj zo vzorovaných tapiet. Ak sa vám viac páčia dizajnérske farby a vzory, uleťte do umelecného sveta. Prírodný vzhľad sa zase bude hodiť do naturálneho štýlu s eko materiálmi. Ak ste za vintage alebo rustikálny štýl, dajte prednosť klasike.

 

5996285499019-tapeta-joy-796629-enterior-01.jpg


Ako vypočítať počet roliek tapiet

Tapety sa vždy predávajú v rolkách. Ukážeme vám postup, ktorým vypočítate, koľko roliek potrebujete na uvedený rozmer steny.

Príklad: Ponechajme si rozmery steny 6 x 3 (dĺžka a výška). Šírka rolky tapety je 0,53 metra a dĺžka 10 m. Dĺžku 6 metrov steny najskôr vydeľte šírkou tapety 0,53.

6:0,53 = 11.32 (zaokrúhlene 12).

Dostaneme číslo 12, čo znamená, že na túto stenu potrebujete 12 pásov rolky. Záleží na tom, či máte tapetu so vzorom alebo bez neho. Ak je tapeta vzorovaná, musíte k nej pripočítať posun vzoru, odborne nazývaný raport. Tento údaj by ste mali nájsť spolu s pribalenou tapetou. Najčastejším raportom býva 0,64.

Stenu si rozdelíme na 12 pásov. Keďže dĺžka rolky je 10 m, vypočítame, koľko pásov vytvoríme z jednej rolky.

3 + 3,64 = 6,64. (do 10 m dĺžky rolky sú to 2 pásy).  

Z jednej rolky teda vytvoríte 2 pásy. Keďže máte 12 pásov na jednu stenu, budete potrebovať 6 roliek. Cena tapiet sa pohybuje od 5 do 30 EUR, takže si ju viete ľahko vypočítať. Niekedy býva uvedený raport 64/32, čo znamená, že máte striedavo pripočítavať jeden a potom druhý rozmer.

 

Urobte kompromis

Tapety vás vyjdú viac, aj keď pri porovnávaní záleží od ďalších faktorov. Ak chcete spraviť kompromis, dajte si tapety iba na jednu stenu a ostatné steny vymaľujte. Na Diego-slovakia nájdete klasické, dizajnérske aj prírodné motívy. Stačí si len vybrať!

Potrebujete poradiť s vhodným výberom?

Buďte našim hosťom na šálku kávy, pričom kolegovia Vám pomôžu nájsť najvhodnejšie riešenie!

Predajne

Chceli by ste získať zľavu až do 50%?

Staňte sa členom klubu a nakupujte za výhodnejšie ceny!

Požiadať o Klubovú kartu