Pri kúpe záclony myslite v prvom rade na garnižu

Na zútulnenie našich izieb už oddáva používame záclony a závesy. Neslúžia iba na úkryt pred teplom, ale svojimi farbami vplývajú aj na našu náladu a to, ako sa doma cítime. Čo je to najdôležitejšie na čo treba myslieť pred ich zakúpením? No predsa na garniže, ktoré musia byť spoľahlivé, aby ste boli v každom momente v bezpečí.

Iste to poznajú najmä ženy, ktoré pri výbere záclon strávia aj hodiny a potom sa ešte ďalšie hodiny kochajú ich noblesným dizajnom, farbami, vzormi. A predstavte si, že pod týmto milým izbovým doplnkom by sa skrývala plastová garniža v nelichotivej farbe, prípadne by sa pod ťažkou záclonou ešte prehýbala. V tomto prípade by sme však skôr písali o nedostatku bezpečia ako o neestetickom dizajne.


Typy garníž

Najčastejšie používané sú dva typy garníž. Prvým sú stropné koľajnice, ktoré sa upevňujú priamo k stropu a k bočnej stene a je možné ich zakryť predným krytom. Potom existujú tyčové garniže, ktoré sa umiestňujú iba k bočnej stene. Sú typické tým, že môžu mať dve vodiace koľajnice vedľa seba, kde si svoje miesto nájde záclona i záves. Sú obľúbené vďaka rôznorodým koncovkám a pestrému dizajnu.

5996285060714-fuggony-karnis-royal-nikkel-egysoros-enterior-01.jpg
Materiál

Garniže nájdete kovové, plastové a drevené. Pred ich výberom sa v prvom rade zamyslite, kam chcete garnižu umiestniť a či na ňu upevníte iba záclonu alebo aj záves. V prípade ťažších záclon je určite lepšie zvoliť kovové prevedenie, ktoré zvykne byť povrchovo upravené antikom či chrómom. Dizajn si môžete zvoliť podľa farieb v izbe, často voliteľná je zlatá, čierna, alebo strieborná.


Dĺžka garniže

Aby záclona nezavadzala, keď chcete otvoriť okno, k šírke okna treba pripočítať centimetre navyše. Ak ide o záves, k dĺžke garniže by malo byť pripočítaných 25 cm, ktoré tvoria priestor od kraja okna k držiaku garniže. Pri záclone stačí pripočítať približne 15 cm naviac.

 
Putká, krúžky, tunel, bežce s háčikmi

Pri výbere záclony je dôležité myslieť na spôsob jej uchytenia, ktorý je možný pomocou ušiek (pútok), tunela, štipcov, krúžkov či bežcov s háčikmi,... Nie každý spôsob uchytenia pasuje k typu garniže. V prípade tyčových garníž sa často používajú krúžky a bežce s háčikmi, štipce, tunely a putká. Pri stropných koľajniciach si zvoľte bežce s háčikmi alebo štipce.

5996285573948-fuggony-avignon-bronz-ketsoros-karnis-enterior-01.jpg

Dôležitá je každodenná jednoduchá manipulácia

Putká sú našité na záclone, a tak sa navliekajú na garnižu bez pomoci krúžkov alebo štipcov. Tunel je celostná zohnutá vrchná časť záclony, ktorá sa navlečie na garnižu. Obe pekne vyniknú, ale v prípade pútok i tunela si treba dať pozor na to, aby bol priemer garniže dostatočne hrubý a manipulácia so záclonou pre vás nebola obtiažna. Pre najjednoduchšiu manipuláciu využite bežce s háčikmi.

Garniže a záclony v jednom „tóne”

U nás nájdete záclony a závesy v desiatkach farieb, takže ich budete vedieť zladiť aj s garnižou. Ak si kupujete záclonu a chcete si ju dať obšiť, spravíme vám to zdarma za sedem dní. Avšak ešte predtým si zaobstarajte bezpečie prostredníctvom garniže, ktorá bude spĺňať praktické i estetické požiadavky.

Potrebujete poradiť s vhodným výberom?

Buďte našim hosťom na šálku kávy, pričom kolegovia Vám pomôžu nájsť najvhodnejšie riešenie!

Predajne

Chceli by ste získať zľavu až do 50%?

Staňte sa členom klubu a nakupujte za výhodnejšie ceny!

Požiadať o Klubovú kartu