Návod na upevnenie záclon

kisokos.jpg

 

Každá textília, ktorá zdobí naše okno, si vyžaduje upevnenie zvlášť. Vhodne zvolená garniža a spôsob upevnenia je zásadnou otázkou aj z hľadiska manipulácie so záclonou alebo závesom.


Pri garnižach rozlišujeme zásadne dva hlavné typy:

  • Garniže montovateľné na strop (stropné koľajnice)
  • Garniže montovateľné na bočnú stenu (tyčové garniže)

 

Stropné koľajnice sú takmer nezbadateľné, sú montovateľné na strop a takisto aj na bočnú stenu. Pri drapériach napríklad môžeme garnižu skryť pomocou suchého zipsu, ktorý sa upevňuje na koľajnicu.   mennyezeti_sin.jpg

 

rudkarnis.jpg   Tyčové garniže sa vyrábajú z kovu, dreva a plastu. Charakterizujú ich dekoratívnejšie koncovky. Dajú sa namontovať na bočnú stenu a maximálne sa vedľa seba dajú umiestniť dve tyče paralelne. Tento spôsob umožňuje zavesenie dvoch látok, napríklad závesu a záclony. Tyčová garniža sa dá skryť pomocou volánu, s výnimkou záclony s pútkami, tam sa totiž pútka používajú na upevnenie a zdobenie.

 

Techniky upevnenia


Textílie sa dajú upevniť rôznym spôsobom: iné riešenie sa vyžaduje napríklad pri gréckej drapérii a iné pri napnutej vitrážovej záclone. Pri každom strihu máme možnosť vybrať si spôsob upevnenia, avšak zvolený spôsob upevnenia určuje aj typ potrebnej garniže.

 

Upevnenie pomocou krúžkov s háčikmi, bežcov s háčikmi a štipcov:

  • Krúžky s háčikmi sú riešením v prípade tyčových garníž
  • Bežce s háčikmi môžeme zvoliť pri stropných koľajniciach a tyčových garnižach s vnútornou  koľajnicou
  • Štipce sa dajú aplikovať v prípade stropnej koľajnice aj tyčovej  garniže


Pri udávaní šírky v každom prípade treba zmerať vzdialenosť medzi dvomi koncovkami, resp. pri udávaní výšky treba zmerať vzdialenosť od krúžkov alebo štipcov na nich visiacich, nikdy nie od tyče.

  karikas_kampos.jpg

 

fules_pantos.jpg   Upevnenie pomocou ušiek alebo pútok:

K záclone s pútkami potrebujeme iba tyčovú garnižu: krúžky a štipce sú zbytočné, tie nahrádzajú hore umiestnené ušká, ušité z látky záclony. Hotový produkt teda visí na uškách. Záclona na pútka je výbornou voľbou do takej miestnosti, kde sa s látkou málo hýbe. Na záclonu s uškami sa nedá našiť volán, jej charakteristikou sú práve ušká vyrobené z vlastnej látky, ich zakrytie volánom by bolo nezmyselné. Záclona s pútkami pekne ukáže aj bez riasiacej pásky, avšak s riasiacou páskou bude mať lepšie držanie.

Bez riasiacej pásky je vzdialenosť medzi uškami 15-20 cm, ale zásiví to aj od šírky záclony.

Pri použití riasiacej pásky má byť vzdialenosť medzi uškami 20 cm, ale samozrejme to ovplyvňuje aj typ a vzor riasiacej pásky. Dĺžka uška je 10 cm, jeho šírka je 5-6 cm.

Pri udávaní výšky záclony treba vždy merať od vrchu tyčovej garniže. Pri udávaní šírky treba zmerať vzdialenosť medzi dvomi koncovkami tyčovej garniže.

Potrebujete poradiť s vhodným výberom?

Buďte našim hosťom na šálku kávy, pričom kolegovia Vám pomôžu nájsť najvhodnejšie riešenie!

Predajne

Chceli by ste získať zľavu až do 50%?

Staňte sa členom klubu a nakupujte za výhodnejšie ceny!

Požiadať o Klubovú kartu