Koberec do detskej izby: Môžu ho mať aj alergici?

koberec_do_detskej_izby.jpg

Kým v minulých rokoch sa presadzoval názor, že do detskej izby alergika nepatria koberce, záclony ani iné textílie, dnes sa ozývajú hlasy, tvrdiace opak. A má to logiku.


Táto téma ale nie je čiernobiela. Je veľa druhov alergií a aj spôsob života každej rodiny je iný. Preto je dobré poznať nielen chorobu a jej spúšťače, no i spôsob údržby domácnosti, šatstva i samotnej hygieny, prípadne ich prispôsobiť konkrétnej alergii.


Vysvetlime si základné druhy alergií a povieme si, aký prístup zvoliť nielen k zariaďovaniu interiéru, no i jeho údržbe. Je koberec v izbičke naozaj „zlo”, alebo, naopak, za istých podmienok môže byť práve osožným kusom vybavenia?


detský_koberec_winnie.jpg


Peľové alergie


Peľové alergie sú viazané na konkrétne obdobie v roku. Radšej treba zamedziť, aby sa peľ dostal dovnútra, ako sa zamerať na vnútorné vybavenie detskej izbičky. V kritickom období preto vetrajte iba cez mikroventiláciu.


Obzvlášť dôležitá je aj hygiena šatstva a vlasov, na ktorých sa pri pobyte vonku peľ zachytáva. Preto je po príchode domov vhodné, aby si, ideálne, celá rodina vymenila oblečenie a vysprchovala sa. Myslite i na to, že peľ sa zachytáva aj vo vlasoch.  


Lekári tiež odporúčajú časté výplachy nosa pomocou vody s morskou soľou, ktorá zmyje alergény priamo zo slizníc. Už naplnené rozprašovače s veľmi jednoduchým ovládaním sa dajú kúpiť v každej lekárni.


koberec_do_detskej_izby_baby_love.jpg


Výhodu majú rodiny s alergikom, ktorých dom je vybavený rekuperáciou. Vďaka nej nie je nutné vetrať pomocou otvorených okien. Rekuperačná jednotka sa nachádza zvyčajne v nízkoenergetických a pasívnych domoch ako súčasť vykurovacieho a chladiaceho systému.


Keď sa opatrí špeciálnymi HEPA filtrami, ktoré mikročastice, vrátane peľu, zachytia, vnútri bude úplne čistý a čerstvý vzduch.


kiddy_ocean_koberec_do_detskej_izby.jpg


Alergia na prach a roztoče


Častou alergiou je alergia na roztoče a prach, ktorá je celoročná. Udržiavať interiér neustále bez týchto alergénov je už o niečo náročnejšie. Základnou snahou je pre ne nevytvárať vhodné prostredie a snažiť sa ich odstraňovať.


Čistému vzduchu vo vnútri napomôže aj čistička vzduchu vybavená HEPA filtrom.


kiddy_moon_koberec_do_detskej_izby.jpg

 

Koberec do detskej izby: áno, alebo nie?


Keďže koberce a vôbec interiérové textílie môžu byť zdrojom prachu a „bydliskom” roztočov, kedysi, ako sme už spomínali, sa pre alergikov odporúčali takmer sterilné miestnosti s minimom textílií. Namiesto koberca sa mala položiť podlaha, ktorú nepoškodí ani časté zmývanie vlhkou handrou, pretože tak je možné prach dôkladnejšie odstrániť.


Dnes je však trend iný. Za problém sa v interiéri alergika považuje vírenie prachu. Tomu dokážu, aspoň čiastočne, brániť práve textílie a koberec, v ktorých sa prach a roztoče celkom spoľahlivo „usadia”. A to je ten logický dôvod, prečo sú dnes koberce pre alergikov „povolené“. Dôležitá je však intenzívna údržba.


Ale pozor, musí ísť o kvalitné koberce, aby sa nezačali za nejaký čas rozpadávať a nestali sa samé výrazným zdrojom prachu.


detská_izba_koberec.jpg


Správny výber vysávača


Je v zásade jedno, či do detskej izby zvolíte metrážny alebo kusový koberec. Kľúčový je výkonný vysávač s kvalitnými filtrami mikročastíc, ktoré alergény, raz vtiahnuté dovnútra, už nepustia von. Staršie typy vysávačov totiž množstvo mikroprachu opätovne vypúšťali späť do miestnosti, čo bolo neraz i cítiť.


deti_koberec_autíčka.jpg


Máte v zásade dve možnosti. Buď zakúpite vysávač s kvalitným HEPA filtrom, alebo vodný vysávač.


Jedno je isté: ani deťom alergikom nemusíte odopierať rozprávkové koberce, aké majú ich kamaráti a ktoré rozvíjajú aj ich fantáziu. Pokiaľ je izbička rozprávková až-až a chcete siahnuť po jednofarebnom koberci, zvážte výber jeho farby. Každá totiž symbolizuje niečo iné a navodzuje tiež inú atmosféru.

Potrebujete poradiť s vhodným výberom?

Buďte našim hosťom na šálku kávy, pričom kolegovia Vám pomôžu nájsť najvhodnejšie riešenie!

Predajne

Chceli by ste získať zľavu až do 50%?

Staňte sa členom klubu a nakupujte za výhodnejšie ceny!

Požiadať o Klubovú kartu