Vinylová a PVC podlaha: Je v nich rozdiel?

Pri syntetických podlahových krytinách sa často stretávame s dvoma názvami: PVC podlaha a vinylová podlaha. Ako medzi nimi rozlišovať a v ktorej časti domu či bytu vám najlepšie poslúžia?

Rozdiel v štruktúre, nie v zložení


Oba druhy podláh sú zložené z polyvinylchloridu, teda umelého PVC materiálu. Rozdielna je štruktúra, v ktorej sa predávajú. PVC podlahu nájdete stočenú v rolkách v rôznych šírkach a vinylovú podlahu v lamelách alebo dielcoch. Stretávame sa pri nej aj s názvom vinylové dielce.

Ak si po nich prejdete naboso, zistíte, že PVC je mäkšie a vinyl tvrdší. Preto si musíte vybrať, čo uprednostníte – jemnejšie nášľapy alebo odolnosť voči prípadnému poškodeniu. Ich kombinácia v domácnosti, samozrejme, nie je vylúčená. Vzhľadom k charakteru rôznych miestností sa môže vhodne dopĺňať.

 

5996285503204-pvc-wood-and-stone-5827069-enterior-01.jpg


Kde v dome ich využiť


Vinylová podlaha je ideálnou krytinou do kuchyne, kde sa kladú vyššie nároky na vodotesnosť a zaťaženie. Ak vám spadne na zem mixér alebo hrniec, nemusíte sa báť, že by ste ju poškodili. Ak máte pod vinylovou podlahou betónový podklad, v prípade značného presiaknutia vodou sa jej vôbec nič nestane.

PVC, sa samozrejme, tiež často využíva v kuchyni alebo aj kúpeľni. Väčšinou po ňom siahajú majitelia bytov v panelákoch. Vďaka vyššiemu počtu zmäkčovadiel v zložení sa po ňom dobre chodí. S dnešnými možnosťami vie imitovať takmer každý materiál.

 

5996285503143-pvc-wood-and-stone-legacy-5827063-enterior-01.jpg


Ktorá sa ľahšie čistí a udržiava?


Pri oboch v podstate platí to isté, čistenie a údržba vám nezaberú veľa času. Ak je na podlahe len nasadaný prach, buď sa ho zbavíte pozametaním či vysaním alebo podlahu pretriete vlhkou handrou. Ak sú na nej už fľaky alebo iné nečistoty, využite prostriedok na čistenie PVC či vinylových podláh, ktorý si kúpite od výrobcu alebo dodávateľa krytiny.

No starajte sa aj o jej životnosť – a to mesačnou údržbou prostriedkom na ošetrovanie tohto druhu podlahy, ktorý vytvorí ochranný film na povrchu. Nezabudnite ju však predtým vyčistiť od prachu a špiny handrou alebo vysávačom, lebo v opačnom prípade znečistenie už len ťažko odstránite spod ochranného filmu.

Ošetrovanie je ideálne hneď po montáži, aby prípravok nepokryl len povrchovú vrstvu, ale zatiekol aj do spojov podlahy. Ak máte domáceho miláčika, jednoznačne zvoľte vinylovú podlahu. Pri znečistení močom zvierat je jej údržba veľmi praktická.

 5996285397544-lvt-senso-2mm-33250311-noisette-enterior-01.jpg

 

Vyberte si zo stovky imitácií a povrchových úprav


Pri dnešnom množstve dekoračných úprav už ani nerozoznáte, či vidíte laminátovú podlahu, vinylovú alebo PVC podlahu. Každá z nich ponúka niekoľko variantov povrchových úprav – so vzhľadom dreva, keramiky či kameňa. Až po tom, ako by ste na niektorú z nich stupili, by ste pocítili rozdiel.

Vyberte si takú podlahu, ktorá najviac pasuje vašim potrebám a záťažovému využívaniu miestností. PVC a vinylová podlaha majú veľa spoločného, a preto záleží už len na vašom vkuse a cenových možnostiach.

Potrebujete poradiť s vhodným výberom?

Buďte našim hosťom na šálku kávy, pričom kolegovia Vám pomôžu nájsť najvhodnejšie riešenie!

Predajne

Chceli by ste získať zľavu až do 50%?

Staňte sa členom klubu a nakupujte za výhodnejšie ceny!

Požiadať o Klubovú kartu