Diego
Nákupný zoznam
 

Vysávanie, prášenie, tepovanie. Ako mať koberec ako nový?

Cistenie-koberca.jpg

Čistota koberca je nielen jedným z nosných hygienických návykov, ale je aj základom zdravia a pohody. Koberec zažratý špinou nie je príjemná predstava. Ako však docieliť, aby po čase nevyzeral ako raj pre život mikroorganizmov?


Ak máte doma niekoľko kobercov, tak máte určite každú sobotu o prácu postarané. Pretože koberec nestačí vysávať raz za mesiac, to vieme všetci. Pravidelne sa doň usádza množstvo baktérií, ktoré ovplyvňujú zdravie ľudí so zníženou imunitou, nehovoriac o alergikoch.

Rôzne nároky, rôzne druhy vysávačov

Ale aký vysávač vybrať, aby splnil všetky predstavy o dokonalom vysávači? To, čo vidíte na etikete obalu, teda číslo s jednotkou wattov, je väčšinou príkon, teda spotreba jeho energie. Toto číslo môže byť napr. 1700 W. Druhá vec je, že viac ako na príkone záleží na výkone, ktorý je hnacou silou vysávača a ten bude znamenať, aký bude mať „ťah”. Výkon je väčšinou iba tretinou príkonu.


Okrem toho je dôležitá aj hlučnosť vysávača, či chcete sáčkový alebo bezsáčkový, s jedným filtrom alebo niekoľkými. Dnes máte na výber z rôznych typov vysávačov, okrem klasického suchého vysávania sú aj kombinované, čiže také, ktoré preniknú do vlasu koberca pomocou vody a čistiaceho prostriedku. Avšak ani v ich prípade nejde o hĺbkové čistenie.


Novinkou na trhu je robotický vysávač, ktorý prácu spraví za vás. Pri ňom je tá nevýhoda, že sa hodí len na rovné, nie členité povrchy a čo sa týka kobercov, nemali by mať vysoký vlas. Tento vysávač vyzerá ako okrúhly disk.

Jarné upratovanie: Prášenie sa s tepovaním nevylučuje

Na to, aby ste z koberca sňali nielen prachové čiastočky, ale aj nečistoty ukryté hlbšie v jeho štruktúre, ho musíte podrobiť „väčšiemu kúpeľu”. Teda ho vytepovať.


O kúpeli hovoríme preto, že má väčší účinok ako suché čistenie tepovaním. Pri ňom sa do koberca nasype čistiaci prášok a ten sa následne povysáva. Rizikom je, že v koberci zostanú zvyšky chemikálií, čo nie je ideálne.


Pri mokrom čistení sa postupuje buď tak, že sa aplikuje pena, ktorá sa potom povysáva, alebo sa použije tepovač so vstrekovaním, ktorý do koberca vstrekne vodu a nečistoty vzápätí vysaje späť. Tento spôsob je asi najúčinnejším, lebo po ňom nestávajú zabudnuté zvyšky prípravku v koberci.


Dôležité je, že pred tepovaním je dobré koberec vyprášiť. Prášenie stále nevyšlo z módy, aj keď sa zdá, že áno. A aj naň sú rôzne názory, či je zdraviu prospešné alebo nie. Ak máte rodinný dom, máte to určite jednoduchšie. V lete koberec jednoducho vynesiete na dvor. Najlepšie, keď do tohto procesu zapojíte aj manžela a deti, aby ste na druhý deň mali ešte svoju ruku použiteľnú.

Socialistické prášenia na sídliskách

Ak bývate v paneláku, tak si určite spomínate na niekdajšie sídliskové pracháre. Okrem toho, že zvuk z nich sa ozýval široko-ďaleko, bola to aj zábavka pre deti. Dnes sa takéto pracháre vyskytujú menej, a preto je najlepším spôsobom dať koberec do čistiarne, ak bývate v byte. Ani malé koberčeky by ste z okna prášiť nemali, lebo za to môžete dostať mastnú pokutu. Akú, to všetko upravuje všeobecné nariadenie samosprávy mesta alebo obce, v ktorom bývate.

Prachar.JPG

Koberce od Diego-slovakia

V každom prípade, koberce sú príjemným zútulnením domácnosti. Bez nich by tie naše podlahy boli také prázdne. Pokým o čistotu koberca sa musíte postarať vy, my vám zabezpečíme, aby ste ho mali lacný a pekný. Informujte sa na našej stránke alebo v predajniach Diego-slovakia.sk.


Pin It
Odporučiť stránku e-mailom
Odporučte tento obsah Vášmu rodinnému príslušníkovi, kolegovi, priateľovi, známemu.
Vyplňte formulár a stlačte tlačidlo Poslať e-mail!

Odosielateľ  
Meno:
E-mail:
Adresát  
Meno:
E-mail:
Predmet
Správa
Zadané osobné údaje (e-mailová adresa, meno) použijeme iba pri odoslaní tejto položky a neuchováme ich v žiadnej podobe.