Diego
Nákupný zoznam
 

Prečo sú orientálne koberce najvzácnejšie

Pokým európska domácnosť je zvyknutá na to, že si všetko kúpi, africké a ázijské kmene si tkajú koberce ručne. Najvzácnejšie z nich majú stovky rokov a ich hodnota presahuje milióny.

 

Všestranné využitie

Orientálne koberce boli základom tradičnej domácnosti. Moslimovia nimi prestierali stôl, sedlá, používali ich ako prikrývky, dokonca na nich spali. Koberce sa stali skvelou podložkou pri modlení. S nimi mohli vykonávať modlitebné rituály aj mimo mešity, pretože oddelili nečistú zem od duchovného spojenia.

 

Materiál, počet rokov, uzlíkov a množstvo času

Pre nás je to koberec, ktorý má množstvo netradičných vzorov a motívov a badateľne iný vzhľad ako väčšina európskej produkcie. Avšak pre tých, ktorí sa v problematike orientálnych kobercov vyznajú, ide o výrobok z kvalitného materiálu (väčšinou vlny, hodvábu, ľanu či juty) a na jeho výrobu treba vynaložiť množstvo času a úsilia.


Nevyrobí ho stroj, ale ľudské ruky približne za 2 – 3 mesiace. To hovoríme o tých kvalitnejších kúskoch. Šikovný človek zvládne utkať 5000 uzlíkov za jeden deň. Meter štvorcový môže mať až pol milióna uzlíkov.


Podľa čoho sa určuje ich cena, keď je to taká významná komodita? Podľa počtu uzlíkov, materiálu a historickej ceny. Najdrahší materiál je vlna z prvého strihania oviec.  

 

orientalne-perzske-koberce.jpg

Význam a symbolika

Keďže najvzácnejšie koberce pochádzajú zo silno vyvinutých kultúr ako má Irán, Irak, Turecko, či Čína, nesú odkazy a symboliku. Zvlášť do čínskych a perzských kobercov je nepriamo prenesený budhizmus či filozofia taoizmu. Istým spôsobom sú aj umeleckým vyjadrením, keďže moslimská kultúra nemá sochy ani výtvarné diela.

 

Najdrahší je perzský koberec za 26 miliónov eur

Medzinárodné aukčné siene dražia historické kúsky za vysoké sumy. V roku 2013 prevzal prvenstvo najdrahšieho koberca na svete perzský (iránsky) koberec zo 17. storočia. Bol predaný v aukčnej sieni Sotheby´s v New Yorku za 26 miliónov eur. Jeho kvalita tkvie v prepracovaných motívoch, ktoré tvoria z veľkej časti kvetiny a vínna réva.


Orientálne koberce sa nehodia všade. Musíte im prispôsobiť zvyšok nábytku a bytu. Ak máte modernú domácnosť a chcete ju doladiť, pekné jednofarebné aj vzorované koberce nájdete na Diego-slovakia.sk. Stačí si len vybrať.

Pin It
Odporučiť stránku e-mailom
Odporučte tento obsah Vášmu rodinnému príslušníkovi, kolegovi, priateľovi, známemu.
Vyplňte formulár a stlačte tlačidlo Poslať e-mail!

Odosielateľ  
Meno:
E-mail:
Adresát  
Meno:
E-mail:
Predmet
Správa
Zadané osobné údaje (e-mailová adresa, meno) použijeme iba pri odoslaní tejto položky a neuchováme ich v žiadnej podobe.