Diego
Nákupný zoznam
 

Cena parkiet: Od akých faktorov záleží?

laminatova-podlaha.jpgKeď vás láka chodiť vo svojom dome po masíve, mali by ste vedieť, koľko zaň zaplatíte. Cena drevených parkiet sa líši v závislosti od rôznych parametrov. Tie najdôležitejšie sme zhrnuli v nasledujúcom článku.

Typ dreva

Parkety sú podlahovou krytinou z pravého masívneho dreva. Nie každé drevo je rovnaké. Na rozdiel od dubu, buku alebo exotických stromov smrek a borovica sú mäkšie dreviny  Mäkšie znamená zároveň aj menej odolné a väčšinou lacnejšie. Napriek tomu, že by ste za túto podlahu zaplatili menej, mohli by ste na to doplatiť väčšou náchylnosťou k jej poškodeniu.   

Spracovanie dreva

Existujú rôzne druhy parkiet. To je tiež faktorom, ktorý ovplyvní ich cenu. Výrobcovia vám ponúknu masívne parkety, ktoré sú bez povrchovej úpravy. Pri montáži ich treba ešte prebrúsiť, tmeliť a potom prelakovať alebo ošetriť voskom. Upevňujú sa lepením o podklad.

Vybrať si môžete aj z hotových parkiet, ktoré sa lepia tesne k povrchu alebo sa pokladajú ako plávajúca podlaha. Majú dve alebo tri vrstvy. Hrúbka nášľapnej vrstvy rozhoduje o tom, koľko vám podlaha vydrží.

Drevené veľkoplošné podlahy sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Tou vrchnou je tenká dyha. Nevýhodou je, že ju nemôžete renovovať.

No a, samozrejme, nesmieme zabudnúť na laminátovú podlahu, ktorá je zložená z niekoľkých vrstiev. Má v sebe drevovláknitú HDF dosku, ktorá zabezpečuje jej stabilitu a pevnosť. Vzhľadom vyzerá takmer úplne totožne ako originálne drevo. Laminátové podlahy však nemožno nazvať parketami, lebo nie sú zhotovené z masívu.

Ošetrenie povrchu

Povrchová vrstva je podstatnou časťou drevených parkiet. Aj ona ovplyvňuje životnosť podlahy a cenu. Najčastejšie sa využíva lak a voskový alebo prírodný olej. Ruku k údržbe musíte priložiť aj vy sami, ak nechcete, aby vaša podlaha časom vyzerala, ako keby ju prešiel kamión.

Rozmery

Pri výbere drevených parkiet narazíte na rôzne rozmery. Parkety s väčšou šírkou a dĺžkou v priestore lepšie vyniknú, avšak stoja aj viac peňazí. Nezabudnite aj na tento faktor.

Plocha

V neposlednom rade zvážte, ako veľkú plochu máte. To, či ju chcete položiť iba do obývačky, alebo do celého bytu, sa odzrkadlí na sume, ktorú za ňu zaplatíte. To je podstatný faktor – pretože je rozdiel kúpiť 30 m2 a 100 m2 drevených parkiet, ak sa ich ceny pohybujú od 20 do 70 eur/m2.

Drevené parkety vs. laminátová podlaha

Mať v dome masívne drevené parkety nie je snom každého. O tento prírodný materiál sa v každom prípade treba starať. Alternatívnou k drevu je laminátová podlaha. V spoločnosti je veľmi obľúbená kvôli jednoduchej montáži, bezúdržbovosti, odolnosti a nízkej cene. O výhodách laminátovej podlahy sa viac dočítate v tomto článku.

Pin It
Odporučiť stránku e-mailom
Odporučte tento obsah Vášmu rodinnému príslušníkovi, kolegovi, priateľovi, známemu.
Vyplňte formulár a stlačte tlačidlo Poslať e-mail!

Odosielateľ  
Meno:
E-mail:
Adresát  
Meno:
E-mail:
Predmet
Správa
Zadané osobné údaje (e-mailová adresa, meno) použijeme iba pri odoslaní tejto položky a neuchováme ich v žiadnej podobe.